marți, 26 februarie 2013

Programul Filarmonicii George Enescu - martie 2013

ROGRAMUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”
MARTIE 2013

Vineri 1, ora 19
Orchestra simfonică a Filarmonicii "George Enescu" 
Dirijor: ALEXANDER MYRAT
Solist: ANASTASIOS PAPAS
Johannes Brahms
Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră 
Piotr Ilici Ceaikovski
Simfonia nr. 1

Sâmbătă 2, ora 19
Orchestra Română de Tineret 
Dirijor: STEFAN GEIGER
Film: LOTTE REINIGER (1926), versiune color
Muzica: WOLFGANG ZELLER (1926)
Aventurile Prinţului Achmed 
Film mut cu acompaniament live

Duminică 3, ora 11
Clasic e fantastic – cum să înţelegem muzica
Orchestra Română de Tineret 

Dirijor: 
STEFAN GEIGER
Film: 
LOTTE REINIGER (1926), versiune color
Muzica: 
WOLFGANG ZELLER (1926)
Aventurile Prinţului Achmed 
Film mut cu acompaniament live


Marţi 5, ora 19
Nicolae Dumitru – pian
Bach/Marcello, Liszt, Rahmaninov, Bach

Marţi 5, ora 19, Sala mică
Stagiunea de marţi seara
Sânziana Mircea
 – pian
Ceaikovski/Pletnev, Granados, Ravel, Musorgski

Miercuri 6, ora 19
Vladimir Deveselu – voce 
Verona Maier
 – pian
Schubert

Joi 7, Vineri 8, ora 19
Orchestra simfonică a Filarmonicii "George Enescu" Dirijor: CHRISTIAN BADEA
Solişti: ERVIS GEDA, ALEXANDER HÜLSHOFF
Johannes BrahmsConcertul pentu vioară, violoncel şi orchestră
Serghei Rahmaninov
Simfonia nr. 2

Sâmbătă 9, ora 19, Sala mică
Anda Petrovici – vioară 
Marin Cazacu 
– violoncel
Bach, Ysaye, Beethoven

Duminică 10, ora 19, Sala mică
Szocz Botond - pian

Marţi 12, ora 18.30
Confluenţa artelor
Ateneul Român 125

Marţi 12, ora 19, Sala mică
Stagiunea de marţi seara
Ansamblul Flauto Dolce 

Zoltan Majo – flaute drepte, conducerea artistică 
Maria Szabo 
– flaute drepte 
Noemi Miklos
 – spinetă
şi soprana Mihaela Maxim
Dario Castello, Codex Caioni, William Williams, Anonim,
Johann Sartorius, Felicia Donceanu, Matthias Friederich

Joi 14, Vineri 15, ora 19
Orchestra simfonică a Filarmonicii "George Enescu" 
Dirijor: CHRISTIAN BADEA
Solist: DAVID GRIMAL
Hector Berlioz
Carnavalul roman 
Ernest Chausson
Poem pentru vioară şi orchestră 
Camille Saint-Saëns
Havaneză pentru vioară şi orchestră 
Claude Debussy
Marea (trei schiţe simfonice)

Sâmbătă 16, ora 19
Orchestra simfonică a Universităţii Naţionale de Muzică Bucureşti 
Dirijor: HORIA ANDREESCU

Sâmbătă 16, ora 19, Sala mică
Heliana Munteanu – mezzosoprană 
Violetta Ştefănescu 
– pian 
Ghizela Tulvan 
– pian
Reger, Satie, Milhaud, Joplin

Duminică 17, ora 19
Studioul de muzică veche

Duminică 17, ora 19, Sala mică
Jakub Torzsewski - pian

Marţi 19, ora 19
Nicolae Maxim – flaut

Marţi 19, ora 19, Sala mică
Stagiunea de marţi seara 
Radu Dunca - vioară 
Mihai Diaconescu
 - pian
Beethoven, Brahms, Sarasate, Franck

Joi 21, Vineri 22, ora 19
Orchestra simfonică a Filarmonicii "George Enescu" 
Dirijor: OVIDIU BĂLAN
Solist: ALEXANDRU TOMESCU
Constantin Silvestri 
Toccata şi Fuga (100 de ani de la naşterea compozitorului)
Henryk Wieniawski
Concertul nr. 2 pentru vioară şi orchestră 
Ludwig van Beethoven
Simfonia nr. 5, în do minor

Sâmbătă 23, ora 19
Valentin Gheorghiu – 70 de ani de la debutul pe scena Filarmonicii 
Gabriel Croitoru – vioară 
Marin Cazacu
 – violoncel
Enescu, Beethoven

Duminică 24, ora 11
Camerata regală

Duminică 24, ora 19
Ion Bogdan Ştefănescu - flaut

Marţi 26, ora 19
Trio Pro Arte
Anda Petrovici – vioară 
Marin Cazacu 
– violoncel 
Nicolae Licareţ 
– pian
Haydn, Mozart, Schubert

Marţi 26, ora 19, Sala mică
Stagiunea de marţi seara
Cristian Sandrin – pian
Brahms, Chopin, Liszt

Miercuri 27, ora 19
Corul Filarmonicii „Goerge Enescu”
Dirijor: IOSIF ION PRUNNER
Wagner, Verdi 
(200 de ani de la naşterea compozitorilor)

Miercuri 27, ora 19, Sala mică
Cezara Comşa – flaut
Sânziana Alexandru – pian
Mozart, Donizetti, Beethoven,
Fauré, Poulenc

Joi 28, Vineri 29, ora 19
Orchestra simfonică a Filarmonicii "George Enescu" 
Dirijor: SABIN PĂUTZA – 70
Solist: NIKOLAI TOKAREV
Sabin Păutza
Suită pentru orchestră 
Piotr Ilici Ceaikovski
Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră 
Richard Wagner
Patru fragmente orchestrale

Sâmbătă 30, ora 19, Sala mică
Ioana Goicea – vioară 
Ştefan Cazacu 
– violoncel 
Andrei Licareţ 
– pian
Beethoven, Mendelssohn

Duminică 31, ora 19
Trio Cavassi
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

0 comentarii:

Trimiteţi un comentariu

Urmariti